Biz kimiz?

Cezeri Siber Güvenlik Akademisi

Ülkemizin siber güvenlik seviyesini arttırmak ve katma değer sağlamak için eğitim, konferans, çeşitli konularda ar-ge, makale ile siber güvenlik stratejisi'ni geliştirmek için çalışmalar ortaya koyan milli değerlere bağlı, gönüllü bir topluluktur.

Ülke olarak dünyanın ilk 10 ekonomisine girme hedefimiz, siber uzay'da atacağımız adımlara bağlıdır. Kara, Deniz, Hava ve Uzay savaşlarının ardından yeni savaş alanı siber uzay'dır. Soğuk savaş sonrası, siber savaşlar ile siber cepheler açılmış olup, artık Çanakkale cephesi ve oraya ait coğrafi koordinat yerine; web siteleri, video görüntüsü, casus yazılımlar veya dijital belgeler ile bilgi savaşları yaşanmaktadır.

Asimetrik savaş tekniğinin, teknolojik versiyonu olarak tanımlanan siber savaşlar ile ülkelerin kaderi değiştirilmekte, hükümetlere müdehale edilebilmekte ve tüm bir ülkenin elektirik, doğalgaz gibi enerji kullanımına müdehale edilebilmektedir.

Gelecek 50 yıl bilginin para birimi olduğu ve sahip olacağımız şeylerin karşılığında, vereceğimiz tek şeyin bilgi olacağını aklımızdan çıkarmayalım. Bu yüzden bilginin kaynağı, siber ortamı yönetmek ve bu alanda yer almak vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.