Haberler

2023’te IOT Harcamaları 6 Milyar Doları Bulacak

Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz ve ileride daha da fazla duyacağımız bir kavram Internet of Things… İlk kez 1999 yılında Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılan bu kavram gelişen teknoloji ile birlikte, ortaya çıktığı günkü halinden daha geniş bir vizyona erişti. Peki nedir bu "Nesnelerin İnterneti"?

Nesnelerin İnterneti "benzersiz bir şekilde adreslenebilir nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu, dünya çapında yaygın bir ağ ve bu ağdaki nesnelerin belirli bir protokol ile birbirleriyle iletişim içinde olmaları" olarak tanımlanmaktadır. IOT kavramını çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile iletişim kurabilen ve birbirleriyle bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi olarak da tanımlamak mümkündür.

Juniper Research'ün son araştırmasına göre, IoT güvenliğine yönelik küresel harcamalar 2023 yılına kadar 6 milyar dolara ulaşacak. “Güvenlik Sağlayıcıları için Nesnelerin İnterneti: Fırsatlar, Stratejiler ve Tahminler 2018-2023” başlıklı çalışma, gün geçtikçe artan iş risklerinin ve düzenleyici standartların IoT güvenliğine yönelik harcamaların artmasına destek olacağını iddia ediyor. Juniper'in baş araştırmacısı ve araştırma yazarı Steffen Sorrell: “IoT'nin birbirine bağlı doğası, buzdolabı gibi zararsız aygıtların bile bir tehdit oluşturabileceği anlamına geliyor. Ancak satıcılar bu riski düşük düzeyde görüyorlar. ” sözlerinin yanı sıra akıllı konut güvenlik harcamalarının 2023 yılında tüketici pazarının %47'sinden daha az olmasını beklediklerini belirtti. IoT teknolojisinin çeşitli sektörlerde iş, yatırım fırsatları sunduğunu ve bulut teknolojileri, BT hizmetlerinde yenilikçi tekliflerin çoğalması yoluyla erişimini çeşitlendirdiği görülüyor.

Navigant Research'ten alınan bir diğer rapor, kamu hizmetleri için IoT ve analitik pazarının 2028 yılına kadar 5 milyar dolardan fazla büyüyeceğine işaret ediyor. Navigant Research'le ilgili temel araştırma analisti Neil Strother: “Araçların çoğu günümüzün akıllı şebekesinin karmaşıklığı için ideal şekilde tasarlanmamıştı. Daha ileri düzeyde fayda sağlayan IoT analitik çözümleri pazara girip bilgi, makine öğrenimi ve yapay zeka kullanarak değerli sistemlere ve yeni veri akışlarına uygulayıp operasyonel verimliliği artırarak günümüz için ideal araçların tasarlanmasına öncülük edebilir. ” sözleri ile önümüzdeki 10 yıllık süreç için IOT teknolojisinin hızla gelişimini işaret ediyor.