Haberler

Hackerlar hayatını kaybeden kişilerin kişisel bilgilerini Dark Web'de satıyor

Cynerio güvenlik firmasında bir analist olan Oren Koriat tıbbi veri ihlallerinin ciddi miktarda arttığını belirtti.Koriat, "Cynerio sağlık sistemlerine izinsiz erişim ve erişimden kaynaklanan hasta tıbbi kayıt ihlalleri vakalarının sayısında sürekli artış görüyor." şeklinde ifade verdi.

"Son zamanlarda, Cynerio Dark Web üzerinde çalınan tıbbi verilerin satışında ilginç ve yeni bir hareketlilik tespit etti. Araştırma ekibimiz, ölen kişinin tıbbi kayıtlarını sunan Dark Web'deki bir satıcıyı buldu."

Bu ve buna benzer listeler Dark Web üzerindeki karanlık pazarlarda ortaya çıkıyor. Dark Web şu an internette yasadışı faaliyetlerle eş anlamlı hale gelen bir bölüm. Silah ve uyuşturucu ticareti , veri sızıntıları ve zararlı içeriklerle Dark Web tam anlamıyla bir suç mahali. TOR web tarayıcısı ile bağlanılan Dark Web masum insanlar için çok büyük tehlike teşkil ediyor. 

Medeni kayıtların yasadışı pazarlarda listelenmesi yeni bir şey olmamakla birlikte, son zamanlarda ölen hastalardan elde edilen verilerin satışı, kimlik avı mağdurlarının ölmüş olmaları halinde şüpheli etkinlik bildirmedikleri gerçeğini kullanan siber suçlulara işaret ediyor.

Dark Web'de bir satıcı, "Yaklaşık 140 milyon kayıt içeren yeni bir ABD medikal veritabanına sahibim. Bu kayıtlar isim, SSN [sosyal güvenlik numarası], adres, posta, telefon, doğum günü, cinsiyet, sigorta gibi milyonlarca veri içeriyor." şeklindeki ifadesiyle yayınladığı listelerle araştırmacıların dikkatini çekti.

Verilerin fiyatlarının 100'lük ve 1.000'lik partiler halinde listelendiğini belirten Koriat tüm bu 140 milyon kaydın 280.000.000$'lık bir potansiyel değeri olduğunu ifade etti.

Koriat tarafından paylaşılan bu Dark Web gönderisi, verilerin potansiyel kullanımlarının "yalnızca hayal gücünüzle sınırlı" olduğunu ispatladı.