Haberler

IBM Araştırmacıları Yapay Zeka Destekli Zararlı Yazılım Geliştirdi

Black Hat USA 2018'deki IBM araştırmacıları, yapay zeka destekli, hedefe yönelik ve kaçak bir saldırı aracı olarak tanımlanan DeepLocker'ı geliştirdiklerini açıkladı. 8 Ağustos tarihli bir blog yayınına göre DeepLocker, mevcut yapay zeka modellerinin mevcut zaralı yazılımlarla nasıl birleştirilebileceğini daha iyi anlamak için tasarlanmıştır  .

Araştırmacılar, zararlı yazılımın belirli bir kurban olana kadar niyetini gizlemek için tasarlandığını ve yapay zeka modelinin yüz tanıma, konum belirleme ve ses tanıma gibi göstergeler yoluyla hedefi belirlediği anda kötü amaçlı eylemi serbest bıraktığını söyledi. Zararlı yazılımın yeteneklerini göstermek için araştırmacılar, WannaCry fidye yazılımını iyi bir video konferans uygulamasında kamufle eden bir kavram kanıtı geliştirdi, böylece zararlı yazılım analiz araçları tarafından algılanmadı.

Araştırmacıların fidye yazılımlarını geliştirme hedefleri, yapay zeka kaynaklı tehditler konusunda farkındalık yaratmak, saldırganların yaygın olarak kullandığı savunmaları atlatabilecek gizli zararlı yazılımlar oluşturma ve riskleri azaltma, yeterli önlemleri nasıl kullanacaklarına dair içgörüler sunma yeteneklerini ortaya koymaktı.