Haberler

Türkiye'yi Hedef Alan Zararlı Yazılım Saldırıları 2 Kat Arttı

WatchGuard laboratuvarının araştırmaları sonucu 2018 yılının ilk altı aylık periyodunda Türkiye’de karşılaşılan zararlı yazılım saldırılarında 2017’nin aynı dönemine göre %37'lik bir artış olduğu tespit edildi. Çeşitli endüstri alanlarını hedef alan zararlı yazılımlar gün geçtikçe çeşitlenip sayıca artarken , 2018 yılında zararlı yazılımların en popülerleri kripto para sektöründe göze çarpıyor.

Gizli kripto para madenciliği yazılımları siber saldırganların Türkiye’de dolandırıcılık için sıkça başvurdukları bir yöntem olmaya başlarken, ağ saldırılarının ise 2017’nin aynı dönemi ile kıyaslandığında 5 kat arttığı gözlemleniyor.

Zero-day saldırıları , saldırıların büyük bir bölümünü teşkil ediyor.

Türkiye’yi en çok etkileyen zararlı yazılım saldırılarının başında zero-day(sıfırıncı gün) saldırıları geliyor. Kullanıcılar basit antivirüs çözümleriyle bu saldırıların yaklaşık yarısına karşı savunmasız durumda kalıyor. Bu durum sıfırıncı gün saldırılarına karşı makine öğrenmesi gibi yeni teknolojileri kullanabilen güvenlik yazılımlarının kullanılmasının gerekliliğinin altını çiziyor.

Cryptojacking, Türkiye’yi en çok etkileyen saldırılar arasında!

2017 yılında hızla yükselişe geçerek birçok kişinin ilgisini çeken kripto para birimleri kötü amaçlı saldırganların da ilgi odağı haline geliyor. Önceki yılların yaygın siber tehlikesi olan fidye yazılımları yerini yavaş yavaş cryptojackinge bırakıyor. 2018’in ilk yarısındaki en zararlı 10 yazılım listesinde gizli kripto para madenciliği yapan 5 farklı zararlı yazılım bulunuyor. Arkalarında iz bırakmadan dolandırıcılık faaliyetlerini gerçekleştirmelerini kolaylaştıran cryptojacking saldırıları saldırganlar arasında popülerleşiyor ve 2017’den beri Türkiye'de hızlıca yaygınlaşıyor.

Cryptojacking nedir?

Cryptojacking websitelerinin size haber vermeden, tarayıcılar üzerinden sizin bilgisayarınıza ait işlemci gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapmalarını sağlayan yöntemlere verilen isimdir. Cryptojacking’de amaç, kripto para madenciliği için gerekli olan donanımı ve enerjiyi konudan habersiz bir şekilde web sitesinde gezindiğini zanneden kullanıcıların tarayıcılarından (Chrome, Firefox, Internet Explorer, vb) sağlayarak her türlü donanım ve harcanan enerji masrafından kurtulmaktır. 

Toplam 370.477 zararlı yazılım saldırısı engellendi.

Firebox’lardan alınan verilere göre, 2018 yılının ilk yarısında 370.477 adet zararlı yazılım tespit edilip engellendi. Bu sayı, 2017’nin ilk yarısında karşılaşılan 233.120 kötü amaçlı yazılıma göre %37'lik artış anlamına geliyor.