Blog

Ada Programlama Dili (Güvenlik Yazılımı)

 

Augusta Ada Byron, Countess of Lovelace

 

Ada Nedir ve Ne İşe Yarar ;

Ada, nümerik ve sistem programcılığında kullanılan bir programlama dilidir. Fransa’da endüstri ve askeri uygulama gruplarınca tasarımlanmış ve Amerikan Savunma Bakanlığı‘nda, askeri ve havayolları sistemlerinin programlanması için geliştirilmiştir. Genel amaçlı bir dildir. Askeri sistemleri kontrol eden büyük programlarda maliyeti düşürmeyi ve güvenilirliği arttırmayı amaçlar. PASCAL‘a (bknz PASCAL) benzer ve okunması rahattır. Aşağıdaki prosedür, iki sayı alıp toplamlarını hesapladıktan sonra sonucu ekrana basan bir Ada programıdır.

PROCEDURE TOPLA X, Y, Z: INTEGER;
BEGIN GET (X);
GET (Y);
Z: = X + Y,
PUT (Z);
END TOPLA;

Bu programlama dili gerek Avrupa gerekse Amerikada Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinde okutulmakta ve özellikle ALMAN ve AMERIKAN SAVUNMA BAKANLIKLARINDA – Uçak Mühendisliği – Güvenlik ve Raylı Sistemlerde – Silah Sanayiisinde – Uzay Mühendisliği – Atom Mühendisliği ve Tıp alanlarında çok yoğun olarak kullanılmaktadır.

ADA Fransiz bir Bilgisayar Mühendisi olan Jean Ichbiah tarafindan geliştirilmiştir. Bu yazılım dili ismini eski bir Matematikçi olan Augusta Ada Byron dan almaktadir.

Ada Programlama dilinin avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Compiletime Checks
  • Runtime Checks
  • Objektorientierung
  • Multitasking
  • Modularisierung
  • Generische Komponenten
  • Portabilität
  • Language Interfaces
  • Error Recovery
  • Resümee

Ada sadece bir yazılım dili olarak görülmemeli aynı zamanda Modern Yazılım Mühendisliği için çok mükemmel bir Tool özelliği içermektedir. Ada her sene bir Update paketini çıkararak kendini güncellemeye devam etmektedir.

Önemli bir not olarak bir takım güvenlik yazılımcıları bu dilin neden yaygınlaşmadığı konusunda ortak bir açıklama yaparak ADA Programlama dilinin zamanımızdaki diller gibi yaygınlaştıkça özelliklerini kaybederek artık her birinin birbirine benzemesinden dolayı rahatsız olduklarını ve bu şekilde de hemen hemen her türlü platformda güvenlik açıklıklarının oluştuğunu ve bunun ADA'yı etkilememesi için özellikle göz önunde tutulmadığını belirtmişlerdir.

Güvenlikle ilgli sistemlerin geliştirilmesi işin uluslararası standartlarda (IEC 61508, EN 50128 ve DO-178B) ADA açıkca tavsiye edilmektedir. Ada bu nedenle sık sık güvenlik yazılımlarında ve kritik sistemlerde kullanılmaktadır. BOING 777 sisteminin tamamının ADA ile yazıldığı bilinmekte olup özellikle Almanya Güvenlik Sistemleri – Tren Sistemleri ve Havaalanı Sistemleri ADA ile yaziımıştır.

Klasik Bir Örnek;

MERHABA DUNYA

with Ada.Text_IO;

procedure Hello_World is

begin

   Ada.Text_IO.Put_Line ( "Hallo World!" );

end Hello_World;

GNAT Ada Derleyici

GNAT Ada programlama dili için geliştirilmiş bir derleyicidir ve ücretsiz olarak indirilebilir. Download   /   Installing Gnat and an Ada Environment

Bilgi ve döküman linkleri;

Ada Programming Language englische Wikipediaseite

Ada Home: the Home of the Brave Ada Programmers

Ada Information Clearinghouse

SIGAda The Special Interest Group on Ada

Öğretici Destek

Ada 95 Lovelace Tutorial

Ada in Action
Yazar Hakkında

2005-2013 yılları arasında Almanya'da Mercedes Benz ve Bosch Otomotiv fabrikasında ABS/Elektronik kontrol üniteleri yazılımı ve bayi eğitmeni olarak görev aldı. 2013-2015 yıllarında Türkiye Bosch Otomotiv Bosch Car servisi Türkiye eğitim yetkilisi olarak görev yaptı.Şuanda TrtWorld kanalında Helpdesk uzmanı olarak çalışmaktadır.


Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.