Blog

Cisco Packet Tracer Üzerinde DHCP Server Yapılandırma

Bu makalemizde Cisco Packet Tracer yazılımında network ağımız üzerinde bir DHCP server konfigurasyonu yapacağız. Bunun için bize gerekli olan yazılım Cisco Packet Tracer’dır. Bunun üzerinde network topolojimizi oluşturacağız.

Packet Tracer yazılımını buradan edinebilirsiniz;

https://www.netacad.com/about-networking-academy/packet-tracer/

Topolojimizi oluşturmamız için bize 1 adet Server-PT 1 adet 2950-24 Switch ve 4 adet PC lazım. Bunlar arasındaki bağlantıları Copper Straight-Through kablo ile sağlayacağız. İlk olarak topolojimizi oluşturduk. İstemcilerin hangi ip sınıfından ip alacaklarını ve DHCP server olarak yapılandırılacak makinenin ip adresinin kaç olacağını belirttik.

 

Daha sonra Copper Straight-Through kablo ile istemcilerin fast ethernet portlarından birer kablo ile 24 portu switche kablo çekiyoruz.

Switch'imiz den bir kablo da DHCP hizmeti verecek server a çekiyoruz. 

Kablolar çekildikten sonra sıra geldi server üzerinden ayarlamalar yapmaya. Bilindiği üzere serverlar her zaman sabit ip almak zorundadır. Çünkü hizmet verdikleri ortamda dinamik olarak sık sık ip değiştirmesi verilen hizmetin aksamasına sebep olacağından, serverların ipleri genelde hep sabittirler. Bu sebeple yukarıda 172.16.6.1 ip adresini DHCP Servera verdik. Serverımıza tıklayıp ayarları yapalım;

Desktop sekmesinden FastEthernet0 portuna 172.16.6.1 sabit ip adresini atadık.

Sonrasında Services sekmesine geçip sol menüden DHCP hizmetine tıklayıp On-Off tik'ini On olarak işaretleyip aktif hale getiriyoruz.  Varsayılan olarak serverPool adında bir DHCP ip havuzu gelmektedir.

Biz neyi bir scope oluşturup adına DHCP-1 verdik. Burada Default Gw ve DNS server olarak dağıtılacak ip adreslerini yazıyoruz. Bir alt kısımda dağıtılacak ip aralığının hangi ip den başlayacağını belirtip Maximum Users kısmına 15 diyoruz. Bu şekilde DHCP hizmeti hem DW, DNS hizmetlerinin nerede olduğunu client bilgisayarlara ip dağıtırken belirtmiş oluyor. Yani bu hizmeti veren makinenin ip adresini de dağıtmış oluyor.  Ayarları girdikten sonra Add diyip havuza ekliyoruz.

Sonra sıradan bir Client makineye tıklayıp Desktop kısmından IP configuration bölümüne girip ip adresimizi DHCP üzerinden alacağımızı söylüyoruz. 3-5 saniye bekledikten sonra otomatik olarak ip adresimizi ortamdaki DHCP sunucusu vermiş oluyor.

Farkındaysanız DHCP hizmetini veren makine hem IP dağıtabiliyor hem de DNS, WINS, DW gibi hizmetlerin nerede olduklarını da Clientlara dağıtıyor.

Diğer bir client dan aynı işlemleri gerçekleştirdiğimizde bir sonraki ip adresini aldığını görebiliriz. Şimdi clientlar bir birlerini ve serverı görüyor mu test edelim yani pingleşelim. (IP dağıtıyorsa zaten ağ da bir birini görüyor demektir.. )

Desktop sekmesinden Command Prompt a girip PC0 ve DHCP server a ping atıyoruz ve iki makinenin haberleştiğini görüyoruz.

Fırsat buldukça Cisco ve Server 2012-2016 makaleleri yazmaya çalışacağım.

Görüşmek üzere..
Yazar Hakkında

Lise son sınıf öğrencisidir, 2010 yılından beri siber güvenlik ile ilgilenmektedir. CSS, PHP, C/C++ dilleri ve Web Penetration Testing ile yakından ilgilenmektedir. Bunlara ek olarak Sistem, Network ve Güvenlik Uzmanlığı eğitimleri almış olan Kelepçe, Bug Bounty Ödül Avcılığı kapsamında birçok tanınmış şirketten ödül almıştır, şuanda bilişim faaliyet topluluklarında Bilgi Güvenliği ve Sızma Testleri işlerini gönüllü olarak yapmaktadır.


Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.