Blog

Hayalleriniz ve Yazılımcılar

Adamın biri babadan yadigâr antik ipek bir halısı varmış. Satmaya karar vermiş. Ona göstermiş buna göstermiş, ama kimse talip olmamış. Sonunda zengin birini bulmuş ve ona götürmüş.

Zengin halıya bir bakmış ve sormuş, kaç para? Adam cevap vermiş 100 altın. Zengin tereddüt etmeden tamam demiş ve çıkartıp 100 altın vermiş. Adam sevinmiş. O sırada zengin sormuş bu halının kaç para ettiğini biliyor musun? Adam cevap vermiş hayır bayım. Zengin devam etmiş en az 3000 altın eder. Adam susmuş. Zengin sormuş, niye 100 altına verdin? Adam biraz düşünmüş ve cevap vermiş, bayım bağışlayın ama benim bildiğim en büyük rakam 100!

Şimdi aklıma Ludwig Wittgenstein geldi “Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır.” Dilin anlam zenginliği ve anlam derinliği gelişmedikçe o dil ile yapılan iş sayısı sınırlı kalacaktır. Konuşma dili 150-200 kelime/dakika ve okuma dili 200-250 kelime/ dakika iken, düşünme dili 1300-1800 kelime/dakika düzeyindedir. Bu yüzden yeterince sözcük, anlam, kavram ve düşünsel bağlantıya sahip olmayan zihin kısır döngüde çıkmazları yaşayacaktır. Bu durumda, 200 kelime ile düşünen, 2000 kelime ile düşüneni anlamayacaktır.

Şimdi tüm bunlardan neden bahsettim? Konuya biraz dolaylı bir yoldan girdiğimi biliyorum ama şimdi bahsedeceklerimi okuyunca bu hikayeyi neden anlattığımı anlayacaksınız. Benim bir hayalim var diyelim ve ben bu hayalimi hayata geçirerek onu bir aplikasyon haline dönüştürmek istiyorum. Yapacağım ilk iş bunu hayata geçirebilecek, benim hayalimi gerçekleştirebilecek çok iyi bir yazılımcıyla çalışmak. Bunun için onunla bir araya geliyorum ona kafamdakini anlatıyorum; hayalim yukarıda da bahsettiğim haliyle dakikada 2000 kelimeye denk gelecek kadar zengin.”Burada kelimeleri bir birim olarak kullandığımı düşünün lütfen” Beni anladığını ve hayata geçireceğini söyleyen yazılımcının yazılım dil bilgisi ise ne yazık ki dakikada 200 kelime... Ama bundan ne kendisi farkında ne de Gülhane parkındaki Ceviz Ağacı. Heyecanla hayalinizin bir aplikasyon olarak önünüze gelmesini bekliyorsunuz. Ödemeler düzenli yapılıyor ve yazılımın gerektirdiği süreç sabırla bekleniyor. Sonuç büyük bir hayalkırıklığı ve hüsran... Ne yazık ki, ülkemizde sizin hayal ettiğinizi yazabilecek programcılar yok ya da ben henüz o kabiliyetlere rastlamadım. Sizin sipariş ettiğinizi değil, kendi yapabildiği kadarını sanki sizin siparişinizmiş gibi sunma eğilimi var. “Sen bunu istemiştin abi Ben sana söylemiştim abi Ben bunu yapamıyorum onu yapabilmek için bla bla konusunu da bilmek gerek o adamı Türkiye’de bulamazsın abi...” Evet ama biz böyle anlaşmamıştık....

Sonuç olarak yazılımcının size verdiğiyle yetinip, hayallerinizden vaz geçtiğiniz pek ala oluyordur. Hatta etrafımda şu sözleri sıklıkla duyar oldum. “Allah kimseyi şu iki meslek gurubuna muhtaç bırakmasın” Bir tesisatçılar, iki yazılımcılar...

Ülkemiz özellikle yazılım konusunda bir önemli boğazdan geçiyor. Bu günler yakında geride kalacak. Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurahman çelebi dediğimiz bu günleri gülümseyerek hatırlamak için daha çok çalışmalıyız.

Futbol yıldızlarını aramak üzere köy köy, kasaba kasaba Anadolu’yu gezen menejerler gibi. Tüm ülkeyi dolaşarak bu konuda yeteneği olan gençleri eğitim düzeylerine bakmaksızın bir araya getirip onlara olanaklar sağlamalıyız. Geleceğin dünyası, hayallerini aynen ifade edebilen yazılımcıların üzerinde kuruluyor.

Her yıl kutlanan Yerli Malı Haftasında mandalina, muz yerine ürettiğimiz yazılımları, programları, aplikasyonları konuştuğumuz günler için çalışmalıyız.
Yazar Hakkında

CNN Türk ve NTV’de yapımcı ve yönetmen olarak çalıştı. Ödüllü belgesel, program ve haber paketleri hazırladı. Jones Lang LASalle yönetiminde Cevahir AVM’nin kurumsal İletişim Direktörlüğünü yaptı. Mentor Medya çatısında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Konya Selçuklu Belediyesi ve Safranbolu Belediyesine danışmanlık hizmeti verdi. Halen Gais Security PR Koordinatörü olarak çalışmakta olan Ufuk İşman, evli ve iki çocuk babası.


Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.