Blog

Nesnelerin İnterneti (IOT)

Nesnelerin İnternet’i ( Internet of Things , kısaca IoT) fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. Nesnelerin (Unique Identifier) tekil anahtar ile işaretlenerek internet ağı üzerinden birlikte çalışabilmesi yada her bir küçük parçanın birleşerek daha büyük bir sistemi oluşturması öngörülmüştür. IoT’yi basitleştirmek gerekirse,günlük kullanımda olan nesnelerin internet ağı üzerinden veri alıp gönderme ve saklama kabiliyeti diyebiliriz.

Peki bir çok nesne birlikte hareket edip ,verileri hem paylaşıp hem de saklarken bunun güvenli olduğunu nasıl bilebiliriz? Ve işte bu bizi asıl soruyu sormaya itiyor.

Nesneler ne kadar güvenilir?

Nesneler verilerin %80 gibi bir kısmını (Cloud) bulut dediğimiz kısımda depolar. Fakat herkesin  de bildiği gibi bulut teknolojisi çok fazla yarar sağlamasının yanı sırada saldırılara ve tehditlere karşı hala savunmasız.IoT’de güvenlik konuları kategorize edilmiş durumdadır. Hassas veri erişimi, veri ayırma, gizlilik hakkı, virüs kullanımı, geri kazanma (kurtarma),malicious insiders, yönetim kontrol güvenliği, hesap kontrolü gibi..Birçok bulut sistemi güvensiz iletişim,basit parola ve arayüze sahip durumda. Bu birçok bilişim suçlusunun iştahını kabartıp,sistemde bulunan zafiyetleri bulup kullanıcıların verilerini çalmaya ve kötü amaçlı kullanmaya yöneltiyor. Ve bu güvenlik sorunlarına üretilen çözümler: Kriptografi,Kamu Anahtar Altyapısı (PKI),API’ların standartlaştırılması,Sanal makine desteğinin ve yasal desteğin geliştirilmesi bunun belli başlı örnekleri. Şirketler tarafından her ne kadar çözüm üretilsede kullanıcılarda oluşan “ Verilerimiz güvende mi?” korkusunu hala yenebilmiş değil.

Gün geçtikçe gelişen bir sektörün tam ortasında ki tahta göz dikmiş bir varis olarak görebiliriz IoT’yi. Hayatımızın her alanında bizi cansız nesnelere güvenmeye itiyor. Evinizin sizinle iletişimde olmasını,arabanızın gelişmekte olan bir zekaya sahip olduğunu düşünün. Ve onlara güvenmek zorunda olduğunuzu… Bu biraz zaman alacak gibi ve hiçbir zaman yeterince güvenli olmayacak gibi görünüyor. Çünkü “Bağlanılabilir her şey , bağlanacaktır” ve bağlanılabilen her şeyde elbet bir zafiyet veya bir güvenlik sorunu ortaya çıkacaktır.
Yazar Hakkında

Namık Kemal Üniversite'si Elektronik ve Haberleşme Mühendisi öğrencisiyim. Gömülü sistemler,IoT,Robotik yazılım geliştirme üzerine ve mikrodenetleyiciler üzerine araştırmalar yapıyorum. C ve Python dillerini kullanmayı tercih ediyorum


Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.